36. Bölge Çanakkale Eczacı Odası

SERTİFİKALI ECZACI TEKNİSYENLERİNİN DİKKATİNE!!!!!!!!

SERTİFİKALI ECZACI TEKNİSYENLERİNİN DİKKATİNE!!!!!!!!!!!

Sertifikalı Eczane Teknisyenlerinin SGK iş kodlarının düzenlenip hak kazanabilmeleri için gerekli olan bilgi ve işlemler aşağıdaki gibidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ nün 29.07.2020 tarihli yazısında sağlık meslek mensuplarının fiili hizmet zammı uygulamasından yararlanabileceği, eczane personellerinden sadece 3213.02- Eczane Hizmetleri Teknikeri meslek kodu olanların yararlanacağı bildirilmiştir.

Bu durumda 3213.01- Eczacı Kalfası (Sertifikalı personel) meslek kodu ile kayıt edilmiş eczane personellerimizin durumu Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne sorulmuştur.

  • Fiili hizmet zammı uygulamasından yararlanabilmek için; eczane personelinin 3213.02 Eczane Hizmetleri Teknikeri meslek kodu ile kaydı yapılmış olması gerekmekte olduğu,
  • Sertifikalı personellerin eczane teknikeri statüsünde olduğu ve fiili hizmet zammından yararlanabileceği bildirilmiştir.

Geçerli sertifikalar sadece aşağıda belirtilen sertifika/yetki belgesi olan teknisyenler içindir:

1-Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Eczacıları Birliği arasında imzalanan 05/12/2007 tarihli işbirliği protokolü kapsamında Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünce eczanelerde çalışan destek personeli eğitimine yönelik düzenlenen 1456 saatlik kursu başarıyla tamamlayarak almaya hak kazanılan sertifika.

2-T.C.Sağlık Bakanlığı’nca 1219 Sayılı Kanunun geçici 7. Maddesi uyarınca yapılan eğitim ve sınavı başarıyla tamamlayarak 11/07/2014 tarihinde tescil olunarak alınan eczane teknikeri yetki belgesi.

ECZANE ÇALIŞANLARININ HİZMET KODLARI TABLODAKİ GİBİDİR:

3213.02

Eczane Hizmetleri Teknikeri

  • (4 yıllık Eczane Hizmetleri Bölümü mezunu personel)
  • (2 yıllık Eczane Hizmetleri Meslek Yüksekokulu mezunu personel)
  • (Yukarıda belirtilen eğitimleri tamamlayarak hak kazanmış sertifikalı/yetki belgeli personel)

5223.91

Eczane İşçisi(sertifikasız personel)

Odamızca toplu olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılacak müracaat işlemi için sertifika/yetki belgelerinizin asıllarını ve bir adet fotokopilerini en geç 15 EKİM 2020 PERŞEMBE GÜNÜ saat 12.00 'da odamızda olacak şekilde ulaştırmanızı rica ederiz.

Merkez ve Kepez çalışanlarının işlemleri toplu olarak odamız tarafından,

İlçelerde ise temsilcilikler tarafından yapılacaktır.