36. Bölge Çanakkale Eczacı Odası

Reçetem Sistemi’nde Yapılacak Düzenleme Hakkında

Reçetem Sistemi’nde Yapılacak Düzenleme Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından 18.07.2023 tarihinde (bugün) yayımlanan “Reçetem Sistemi’nde Yapılacak Düzenleme Hakkında” başlıklı duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Reçetem Sistemi, elektronik ortam üzerinde hekimler tarafından reçetelerin oluşturulabilmesi, oluşturulan reçetelerin eczacılar tarafından anlık olarak görüntülenerek hastalara ihtiyaç duyduğu ilaçların verilebilmesi ve süreçlerin geri ödeme kurumu olan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile entegre bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Sistem tüm reçeteleri kapsayacak şekilde sağlık kurumlarının kullanımına açılmış olup ülke çapında sağlık profesyonelleri tarafından kullanılmaktadır.

Reçetem Sistemi üzerinde yapılan incelemelerde hekimlerin Reçetem Sistemi’nde yer alan branşları ile Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi (ÇKYS) üzerindeki branşları arasında farklılık gösteren durumlar olduğu tespit edilmiştir. Sağlık hizmetinin sunumunun aksatılmaması, buna karşın da olası suistimalleri önlemek adına sistemde branş kontrolüne ilişkin işlemlerin sadece ÇKYS üzerinden sağlanmasına yönelik geliştirmeler tamamlanmış olup bu konuda yapılacak çalışmalar 01.08.2023 tarihinde devreye alınacaktır.

Klinik çalışma ve reçete yazma süreçlerinin aksamaması adına hekimlerin ÇKYS branş kayıtları ile Reçetem Sistemi üzerinde kayıtlı branşlarının uyumlu olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir. ÇKYS'de Hekimin tescil ettirilmiş bir branşı görülmüyorsa Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Tescil ve Denklik İşlemleri Dairesi Başkanlığı ile görüşmesi, branşını tescil ettirmesi gerekmektedir. ÇKYS’de güncellenen branş verileri Reçetem Sistemi’ne bir sonraki gün yansımaktadır.

Tüm ilgililere önemle duyurulur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusu için tıklayınız.