36. Bölge Çanakkale Eczacı Odası

KOSGEB KREDİLERİ HAKKINDA

İlgi yazımız ile KOSGEB’in “YENİ KREDİ FAİZ DESTEĞİ PROGRAMI ” konusundaki duyurumuzun ardından, Bölge Eczacı Odalarımızdan kredi başvurusu sırasında eczacılarımızdan Sanayi/Ticaret Odaları’na kayıt Belgesi istendiği ve Eczacı Odası Kayıt Belgesi’nin kabul edilmediği yönünde bilgiler tarafımıza ulaşmıştır.

İlgi yazıda da belirtildiği gibi eczacıların KOSGEB destekli kredilerden faydalanabilmesi yeni bir gelişmedir. Tarafımızca gerçekleştirilen görüşmelerde uygulamanın yeni olması nedeniyle KOSGEB İl Müdürlüklerinin kimi başvuru sahiplerini, eski uygulamalara istinaden yanlış yönlendirdikleri ifade edilmiş ve girişimlerimiz sonucunda yanlış uygulamaların düzeltilmesi için KOSGEB İGEM Başkanı Sayın Mustafa Kaplan tarafından tüm İl Müdürlükleri’ni bilgilendirici bir yazı gönderilmiştir. Kısacası kredi başvurusunda bulunan eczacılarımızın Oda Kayıt Belgelerini iletmeleri yeterli olmaktadır.

Diğer yandan www.kosgeb.gov.tr adresinden ilk başvuru sırasında; eczacılarımızın 47.73 numaralı NACE Kodunu seçmeleri gerekmektedir. Bunun için NACE Üst Kodu Bölümünde “Toptan Ve Perakende Ticaret; Motorlu Kara Taşıtlarının Ve Motosikletlerin Onarımı” NACE İkili Kodu Bölümünde ise “Perakende ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç)” kısımları tercih edildikten sonra 47.73 numaralı NACE Kodu seçilmelidir.


Ek-1